Montrose Middle School Cross Country
Tentative Cross Country Schedule:

Aug 27 First Day of Practice
Sept 8 Hotchkiss Meet - 9:00
Sept 15   Gunnison Meet - 9:00 (Boys), 9:30 (Girls)
Sept 21    Ramble at the Reservoir (Ridgway) - 2:30/3:20 (Girls), 3:00/3:50 (Boys)    
Sept 28    Delta Invitational (Schweitzer Lake) - 11:30
Oct 5       Cortez Invitational - 4:00 (Boys), 4:30 (Girls)
Oct 13     MHS Relays (Rotary Pond) - all races start at 9:00
Oct 20    State Championships (Denver) 

Practice Schedule:
All practices will be held after school from approximately 3:50-5:00 on Monday through Friday.  We may get out a little earlier on the day before a meet.  We will meet at the Rotary Park gazebo and students may be picked up there at the conclusion of each practice.  Centennial students will meet at CTMS and run to CMS as part of their warmup.  In order to participate athletes must have a current physical on file, paid the $50 athletic fee and have all other paperwork completed.  This can be found at the office of each school.

Wednesday practices are from 3:50-5:00 as well.  Since it is an early release day, students are encouraged to go home or stay for Study Table at CMS to get homework done.

There will be no practice on Friday, October 12.  We'll see you at 8:00 AM on Saturday at the Rotary Park gazebo for the Montrose Relays.

Hotchkiss Invitational Results:  
Congratulations to the boys’ and girls’ cross-country teams for both placing 1stat Hotchkiss over the weekend.  The boys had 6 runners in the top ten and were led by Jonas Graff (1stplace) who also set a new course record.  Others placing in the top 10 were Gadiel Castillo (2nd), Zach Morris (6th), Augustine Montoya-Ornelas (7th), Elijah Echols (8th) and Aiden Bugarin (9th).  The girls were led by Kenzie Bush (2ndplace), Mia Duncan (3rd), Taylor Gibson (13th), Ellie Duncan (14th) and Yuliana Almanza (15th
).  Full results can be found by clicking on the following link...
http://co.milesplit.com/meets/326577/results/603417/raw#.W5QfiS2ZO8U      

Gunnison Invitational Results: 
Congratulations to the cross-country teams who competed in Gunnison over the weekend.  The boys took first place out of 11 teams and the girls took 3rdplace out of 11 teams.  The boys were led by Jonas Graff (1stplace) and Gadiel Castillo (2ndplace) while the girls were led by Kenzie Bush (6thplace) and Mia Duncan (10thplace).  Well done!  The next meet is this Friday at Ridgway. Complete results can be found at...

 http://co.milesplit.com/meets/322571/results#.W5-2KC3Mw_U.  

Ramble at the Reservoir Results:

Congratulations to the cross-country teams who competed at the Ramble at the Reservoir in Ridgway on Friday.  The Girl’s “B” team took 4thplace and were led by Aliyah Perez and Kiera Dunne. The Girl’s “A” team took 3rdplace and were led by Kenzi Bush (1stplace) and Taylor Gibson (13thplace).  The Boy’s “B” team took 2ndplace and were led by Garrett Shelley (5thplace), Aiden McCrae (6thplace), Amaris Mora (10thplace), Dylan McBee (11thplace) and Jakob Casias (13thplace).  The Boy’s “A” team took 1stplace and were led by Jonas Graff (1stplace), Gadiel Castillo (2ndplace), Zach Morris (5thplace), Aiden Bugarin (6thplace), Elijah Echols (7thplace), Tanner Yeager (8thplace) and Micah Simpson (14thplace).  Complete results can be found at... http://co.milesplit.com/meets/326578/info#.W6aldS-ZOi4

Delta Invitational Results:  

Congratulations to the boys and girls cross country teams who both placed 1stat the Delta Schweitzer Lake meet on Friday.  The boys team placed 7 runners in the top 10. Those runners included:  Jonas Graff (1st), Gadiel Castillo (2nd), Zach Morris (5th), Elijah Echols (6th), Augustine Montoya Ornelas (7th), Aiden Bugarin (8th), and Aiden McRae (9th).  The girls were led by Mia Duncan (1st), Kenzie Bush (2nd), Ellie Duncan (4th) and Yuliana Almanza (6th).  Complete results can be found at... https://co.milesplit.com/meets/326579/info#.W66mfpNKjs0

Cortez Ancient Trails Results:
Congratulations to the boys and girls cross country teams for their performances at Cortez on Friday.  The girls team took first place and were led by Mia Duncan (4th place), Kenzie Bush (5th place) and Ellie Duncan (9th place).  The boys team took first place as well and were led by Jonas Graff (1st place), Gadiel Castillo (2nd place), Zach Morris (3rd place), Elijah Echols (9th place) and Aiden Bugarin (10th place).  Complete results can be found at... https://co.milesplit.com/meets/322484/results#.W7zFrS-ZO8U


Montrose Relays Results:
Congratulations to the boys and girls cross country teams for their performances at the Montrose Relays on Saturday.  The meet was different in that no team scores were kept.  Each runner was paired up with another and they competed as relay partners against everybody else.  The following pairs got awards.  In the boys division Amaris & Sawyer got 5th, Tommy and Quinn got 4th, Aiden and Garrett got 3rd, Augustin and Aiden got 2nd, and Zach and Gadiel got 1st.  In the girls division Brooklyn and Olivia got 4th, Yuliana and Taylor got 2ndand Mia and Kenzie got 1st.  In the co-ed division Ciana and Jakoby got 5th, Elijah and Maddie got 3rd, and Jonas and Ellie got 1st.  

Colorado Middle School State Championships:
Congratulations to the following kids who took part in the state middle school championships on October 20th in Denver:  Jonas Graff, Zach Morris, Augustin Montoya Ornelas, Tommy Montoya Ornelas, Tanner Yeager, Yuliana Almanza and Taylor Gibson.  Jonas Graff took 3rd overall in the state.  Congratulations!  Complete results can be found at... http://co.milesplit.com/meets/303759/results#.W84Dji_Mw_U 

Contact Info:
David Perfors                Rob Miller
249-2581                       249-2576